Nejdůležitější je konzistentnost

Lidé se často ptají, co je nejdůležitější krok na cestě k ziskovému obchodování na burze. Za ty dlouhé roky, které se tomu věnuji, jsem pochopil, že nejdůležitější je konzistentnost.

Asi jste čekali představení nějaké zázračné strategie, ale opravdu je to pouze o konzistentnosti. Spekulativní obchodování je založeno na statistice a zákonu velkých čísel – neboli najdete si v trhu nějakou výhodu, tj. nějaký opakující se vzorec chování, který někdy funguje a někdy ne, ovšem máte spočítáno, že funguje častěji než nefunguje. O ničem jiném obchodování není (a kdo vám tvrdí opak, ten na to brzy dojede).

V takové situaci nikdy nemůžete čekat, že budou vaše individuální obchody ziskové, ale můžete čekat, že při dostatečném množství opakování takových obchodů budou vaše zisky větší než vaše ztráty, tzn. budete celkově v zisku. Klíčové je to slovo opakování.

Abyste byli ziskoví, musíte svojí výhodu neustále dokola konzistentně opakovat. Pokud to neuděláte a budete při prvním náznaku ztrátového období hned strategii „ladit“ a „vylepšovat“, konzistentnosti nikdy nedosáhnete, protože děláte pravý opak definice tohoto slova.

Abychom si rozuměli – samozřejmě k obchodování je nutná i správná strategie. A rozhodně dává smysl se výběru strategie a jejímu testování pečlivě věnovat, protože zdaleka ne každá strategie je zisková. Ale podle mého názoru výběr strategie je ta jednodušší část. Ta méně jednoduchá část, na které většina lidí selhává a která je tedy podle mě tím nejzlomovějším krokem, je právě konzistentní dodržování této strategie.

Jímá mě hrůza, když si uvědomím, kolik ziskových strategií jsem v minulosti vyhodil z okna tím, že jsem je zavrhnul na základě negativních výsledků plynoucích z krátkého, nekonzistentního obchodování – a když si uvědomím, kolik peněz jsem mohl za ta léta vydělat, kdybych tyto strategie býval obchodoval konzistentně.