Výsledky 2011-2013

Abych začal se svým obchodním deníkem, je nejprve nutné zveřejnit své dosavadní výsledky.

Obchodovat jsem začal v dubnu 2011, k dnešku mám tedy za sebou dva roky a asi měsíc konzistentního obchodování opcí na SPY. Za tu dobu jsem zhodnotil svůj účet celkem o 66 %, což činí cca 31 % p.a.

V následujících grafech vidíme vývoj mé equity křivky při teoretické počáteční investici ve výši 10 000 USD (z důvodu zachování určité míry soukromí).

Modrá křivka (levá osa) ukazuje vývoj počáteční teoretické investice, červená křivka (pravá osa) ukazuje vývoj p.a. zhodnocení.

Modrá (levá osa) ukazuje vývoj počáteční teoretické investice, červená (pravá) ukazuje vývoj p.a. zhodnocení.

Zaznamenal jsem jeden významnější drawdown (propad účtu o cca 27 %), a to při rychlém propadu trhů v srpnu 2011. Zde jedna poznámka: od té doby jsem mírně pozměnil svoji strategii – pokud vidím, že jsou trhy na denním grafu v downtrendu, vůbec do opčních obchodů nevstupuji. V takových dobách je nebezpečí velkého pohybu a nárůstu paniky, což vede k rychlému nárůstu opčních prémií, což rozhodně není v zájmu nikoho, kdo opce vypisuje. Proto bych podle současných pravidel v srpnu býval vůbec neobchodoval a výsledek by býval byl výrazně lepší.

Od té doby jsou výsledky víceméně stabilní, i když od přelomu roku (tedy posledních pár měsíců) jsou zisky o něco nižší. Důvod je poměrně jednoduchý:

Trhy jsou hodně nahoře, proto jsou opční prémia velmi nízká. To vede k tomu, že potenciál k zisku je menší než obvykle, zatímco potenciál ke ztrátě je větší než obvykle. Za takových okolností obchody otevírají gambleři, ale ne seriózní obchodníci :) Proto jsem opatrnější a otevírám výrazně méně obchodů. Je lepší pár měsíců vydělávat málo, než riskovat velký zářez do účtu.

Taková období byla a budou – k obchodování patří, že někdy člověk vydělává více, někdy méně, někdy dokonce prodělává. Důležité jsou dlouhodobé výsledky: ty moje jsou v kladných číslech a je tam vidět solidní konzistentnost (s výjimkou srpna 2011). Ochrana kapitálu a konzistentnost výsledků je pro mě klíčová.