Červen-červenec 2013

Záměrně dávám červnovou a červencovou expiraci do jednoho příspěvku, protože můj poslední obchod přišel až ke konci červnové expirace, takže jsem ho musel vypsat již v červencové expiraci. Tento příspěvek bude trochu delší, protože se jednalo o jeden z těch náročnějších obchodů.

Průběh obchodu

Jak jsem psal v analýze trhu 11.6.2013, můj pohled na trh byl krátkodobě býčí, takže jsem hledal místo pro otevření obchodu se spekulací na růst, nebo alespoň ne-pokles. Signál do longu jsem na SPY dostal hned o dva dny později, tj. 13.6.2013 (první bílá tečka). Vypsal jsem tedy na VXX CALL opce na ceně 24 a obdržel jsem prémium 0.79 USD mínus poplatky. Dalo se vypsat i o strike blíže, tj. na 23, ale velmi vysoké prémium symbolizovalo, že se jedná o již poměrně ohrožený strike, tak jsem zůstal u strike 24.

Prvních pár dní to vypadalo slibně, trh dle očekávání šel nahoru. Dne 20.6.2013 ale přišla rána – SPY prorazil support na 160 a situace vypadala opravdu hrozivě. Nicméně dlouhodobý trend stále nebyl porušen, stále jsme byli v dlouhodobém uptrendu a můj strike 24 na VXX stále ještě nebyl in-the-money, rozhodl jsem se tedy dle své strategie vyčkávat, byť to rozhodně nebylo příjemné čekání.

Červenec 2013

Následující dva dny se trh podíval ještě o dost níž. To mi ale nevadilo, protože volatilita kulminovala právě toho 20.6.2013 – a tyto následující dva dny už dokonce mírně klesala, byť SPY šel ještě dolů. Díky tomu ani VXX již nešel moc dál nahoru a já jsem tedy již dále neprodělával. Tím se mi opět potvrdila výhoda obchodování pomocí VXX. Kdybych býval opce vypsal přímo na SPY, tyto dva dny by byly hodně bolestivé a nebezpečné.

Nicméně, během těchto dní se o něco málo VXX nahoru ještě pohnul, čímž se dostal na hranici nebezpečí útoku na můj strike. V souladu se svojí strategií jsem tedy odroloval na 25 (druhá bílá tečka), a protože do expirace bohužel stále zbýval skoro měsíc, jednalo se o roll vertikální, tedy debetní – zaplatil jsem za něj 0.23 USD plus poplatky.

Dne 24.6.2013 nastalo dno a od té doby se začal potvrzovat můj názor, že trh je stále v uptrendu – došlo k obrovskému a rychlému nárůstu ze 156 až k nedávným skoro 170.

Nicméně 27.6.2013 ještě nebylo jisté, zda tento nárůst nastane ihned, nebo zda se před ním ještě jednou podíváme dolů. Zároveň se vytvořil krátkodobý signál „role reversal“ do shortu (třetí bílá tečka). Protože moje pozice již v tuto chvíli byla zhruba na nule (tj. pokryl jsem všechny ztráty z předešlého propadu), rozhodl jsem se nebýt chamtivý a uzavřel jsem půlku pozice za debet 0.51 USD plus poplatky.

Červenec 2013

Od té doby už trh nerušeně rostl, takže jsem zbylou půlku pozice mohl nechat na pokoji až do expirace. Můj celkový zisk (po odečtení poplatků) za tento obchod je 31 USD na kontrakt, což při mých 1 200 USD, které si nechávám na obchodování každého kontraktu, činí zhodnocení 2,6 %. Protože tento obchod byl roztažen přes dvě expirace, beru ho, jako že trval dva měsíce. V takovém případě je mé anualizované zhodnocení 16,5 % p.a. Na to, že se jednalo v podstatě o neúspěšný obchod, mi takové zhodnocení přijde pěkné :-)

Zhodnocení

Člověka samozřejmě nepotěší to odrolování a uzavření části pozice. Kdybych tyto dva kroky neudělal, vyexpirovala by mi celá pozice beze změny za plné prémium a můj zisk by byl několikanásobně vyšší. Jak už jsem ale psal dříve, každý úspěšný obchodník, včetně velikánů, jako jsou Joe Ross nebo Alexander Elder, považují za naprosto nejdůležitější úkol ochránit kapitál, s tím že zisky se dostaví samy jako vedlejší produkt. V dané chvíli by v případě nečinnosti byl můj kapitál skutečně ohrožen, takže bez ohledu na mé býčí přesvědčení bylo správné přimout opatření na ochranu kapitálu. V danou chvíli nikdo nemohl vědět, že ten nárůst přijde tak rychle – klidně mohl přijít úplně stejně rychlý propad.

Jsem rád, že jsem měl dostatek disciplíny, abych si toto uvědomil a zachoval se podle toho.