Analýza trhu 11.6.2013

Analýza prvních dvou červnových týdnů.

Celý květen, s výjimkou jeho konce, se implikovaná volatilita na SPY prakticky nedostala přes 15 % a index volatility VIX se nedostal přes 15 bodů. Trhy byly velmi vysoko a mezi 18.4. a 22.5. SPY posílil z cca 153.5 na cca 169, tedy o 10 % za něco málo přes měsíc.

June2013

V takových situacích je nutné očekávat korekci, která bude doprovázena nárůstem volatility (a tedy i VIX a VXX).

Ačkoliv to tak dlouho nevypadalo (když člověk zažívá ten nárůst v reálném čase, přijde mu nekonečný), korekce nakonec opravdu přišla a trh zkorigoval do očekávaných míst, tj. na nejbližší support na úrovni 160.

Nyní bude rozhodující, jestli tato hranice vydrží. Osobně si myslím, že prozatím ano a že se ještě znovu podíváme na vrchol k úrovni 170, možná i výše. Může to samozřejmě být i jinak, ale tento scénář mi přijde jako nejpravděpodobnější.

Jak jsem psal ve svém obchodním deníku, v dobách nízké volatility se držím stranou. Protože mojí hlavní strategií jsou výpisy PUT opcí na SPY a CALL opcí na VIX, je pro mě taková kombinace doslova vražedná a moje strategie mi velí vyčkávat a neobchodovat. Toho jsem se držel, a jak je vidět, nemusím toho litovat.

Nicméně díky této korekci se trh již jeví jako zralý ke spekulaci na další nárůst (nebo alespoň „ne-pokles“), volatilita je vyšší, prémia jsou lepší a potenciál k zisku je větší. Je tedy možné pomalu hledat příležitost k dalšímu obchodu.